Bilecik Çengeller Köyü

Hakkımızda

Çengeller Köyü Hakkında

Tarihi

Belgelerde yazılı olmamakla birlikte anlatılanlara göre; köyün kuruluş yılları Osmanlı İmparatorluğu’na kadar uzanmaktadır. Bu dönemde, göçerlerden olan bir grup Yörük ve bir grup Türkmen’in bölgede konaklaması ile köy oluşmaya başlamıştır. İlk adının dilden dile aktarıldığı kadarı ile Çengel olduğu söylenen köy, ilk yerleşimcilerden sonra civardaki dağ köylerinden gelen yeni göçmenlerle sayısı artınca bugünkü ÇENGELLER adını almıştır. Kurtuluş savaşı yıllarında tüm Anadolu köyleri gibi savaştan etkilenen köy, bugünkü mimari yapısının temellerini savaşın ardından atmıştır.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Bilecik iline 55 km, Gölpazarı ilçesine 10 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2011

155

2000

149

1997

125

 

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2011 - Sait Sevinç

2004 - Sait Sevinç

1999 -

1994 - Recep Öztürk

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Bilecik ili Gölpazarı ilçesi Çengeller Köyü Resmi Web Sitesidir. Çengeller Köyü Sosyal Yardımlaşma, Dayanışma ve Kalkındırma Derneği destekleriyle yayın hayatını sürdürmektedir.

Telif hakları saklıdır. İzin alınmaksızın yayınlanan haberler hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

© 16.09.2007-2011

 

 

Tuesday the 19th. Custom text here
Copyright 2012

©